Czym charakteryzują się rowery miejskie?
Rowery miejskie projektowane są z myślą o codziennym użytkowaniu w warunkach miejskich. Nieźle sprawdzają się też poza miastem, choć oczywiście nie w ciężkim terenie. W dzisiejszym wpisie prezentujemy charakterystyczne cechy rowerów miejskich. Zapraszamy!
Jak skonstruowany jest rower miejski?
Rower miejski jest uniwersalnym środkiem transportu, choć należy pamiętać o tym, że jego głównym przeznaczeniem jest jazda po twardej, płaskiej nawierzchni. Ponieważ w rowerach tego typu liczy się głównie wygoda, mają one zupełnie inną konstrukcję niż rowery górskie czy szosowe. Głównymi cechami, które zdradzają, że mamy do czynienia z rowerem miejskim są duże koła o średnicy ok. 28 cali, charakterystyczna, najczęściej stalowa rama, z ustawioną niemal pionowo rurą podsiodłową oraz podniesiona i odpowiednio wyprofilowana kierownica. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest prowadzenie roweru w wyprostowanej pozycji. Kolejną cechą wyróżniającą rowery miejskie jest specyficzna budowa hamulców i przełożeń. Dawniej rowery tego typu w ogóle były pozbawione biegów. W nowoczesnych rowerach do miasta przełożenia się pojawiają, jednak wyglądają zupełnie inaczej niż przerzutki znane np. z rowerów górskich. Są najczęściej wbudowane w tylną piastę, a liczba przełożeń wynosi od 3 do 12, w zależności od modelu. W ofercie sklepu rowerowego Lider Sport znajdziemy szeroki wybór ciekawych wizualnie rowerów miejskich, które są bezpieczne, solidne i przystępne cenowo.
Jakie jest najczęstsze wyposażenie rowerów miejskich?
Rowery miejskie, oprócz charakterystycznej ramy, mają wiele elementów wyposażenia, które nie występują w innych typach rowerów. Akcesoria rowerowe, takie jak kosze i bagażniki, pozwalają przewozić codzienne zakupy, duże wygodne siodełka na sprężynach zwiększają komfort jazdy, a błotniki i osłony łańcucha chronią naszą odzież przed zabrudzeniem. W przypadku rowerów miejskich najważniejszymi parametrami nie są prędkość czy zwrotność, lecz jak najwyższy komfort jazdy, dlatego możemy sobie pozwolić na wyposażenie dodatkowe, które podniesie wagę roweru. Musimy jednak pamiętać, by nie przesadzić, ponieważ wnoszenie ciężkiego pojazdu na piętro czy do tramwaju może być bardzo trudne.